Ekonomiczna strona książki - jest aż tak źle ... ???Spadki na rynku książki. Oszczędności i gorsza jakość treści to zaproszenie do przeczytania artykułu Łukasza Gołębiewskiego analityka rynku książki i członka rady Polskiej Izby Książki.
I jak to jest na naszym rynku książki sama nigdy nie zagłębiałam się w tak skrajne tabelki mówiące o przychodach i rentowności w sektorze książek (takie rzeczy to liczyłam kilka latem na studiach hmm jakie to było okrutne). Omawiany tekst opiera się na wyliczeniach jakoby w 2014 roku przychody w stosunku do 2013 spadły o 7,5 %  (2,48 mld zł), a łączny nakład opublikowanych książek w 2014 wyniósł 105,1 mln egzemplarzy i tu też odnotowano spadek do roku 2013 o 6,5 %. Skąd ciągłe spadki w szacunkach jak wyjaśnia Ł. Gołębiewski przyczynia się do tego coraz większy nakład książek o tytułach niskonakładowych, oszczędności, które nakładają wydawcy na wypromowanie, tłumaczenia i korekty nie przekłada się na zysk.
Nasz rynek papierowych tradycyjnych druków powoli wypiera tzw e- książka jak podaje raport Izby Książki to na razie 3% przychodów ze sprzedaży ale musimy zwrócić uwagę na dynamiczny  rozwój i wygodę jaką gwarantują  nam sklepy internetowe. Ważnym elementem całego artykułu jest odniesienie się do jak, że kuszącej ceny rabatowej przy zakupie książek najwięksi wyjadacze na rynku kuszą Nas promocjami nawet do 30% to jest naprawdę dużo!!! Sama kupuje książki które czytam i 30 % rabatu to jak znaleźć igłę w ... Zasmucające jest to, że kupujemy książki, czytamy poświęcamy im swój czas i pieniądze a tak na prawdę w przyszłości nasze dzieci, wnuki nawet nie będą wiedziały co to jest Encyklopedia PWN i jak wyszukać w niej cokolwiek aby dostać 4 z referatu nie wspomnę już o bibliotece, którą będą traktować jak wymarłe muzeum ze stertą zakurzonych książek - taka moja mała refleksja . Kończąc swoje spostrzeżenia przytoczę słowa P. Łukasza Gołębiewskiego, który w trafny sposób podsumował swój artykuł : "Można powiedzieć, że małe wydawnictwa albo staja się mniejsze albo znikają ...."
źródło: Pismo kulturalne  Fragile nr 3(29)2015
strona internetowa : instytutksiazki.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tu zaglądacie i zostawiacie komentarze :)

Copyright © 2014 Książkowa czarno_biała em , Blogger