Michelle Falkoff- Playlist for the dead - posłuchaj, a zrozumiesz

zdjęcie czarno_biała em
Na początku czytania od razu przeszperałam artykuły w internecie  odnośnie popełnionych samobójstw w Polsce w roku 2014. I tu byłam bardzo zszokowana, ponieważ statystyki pokazują, iż w minionym roku na życie targnęło się aż 6165 osób z czego aż 300 prób samobójczych to młodzież w przedziale 15-19 rokiem życia . 

Autorka pokazuję nam świat z perspektywy chłopaka, który znajduję martwego przyjaciela. Kiedy Sam przychodzi do Haydena aby przeprosić go po wcześniejszej kłótni odkrywa, iż jego przyjaciel popełnił samobójstwo a jemu pozostawia  playlistę, która ma mu wyjaśnić dlaczego wybrał taka drogę a nie inną. Poznajemy historię dwóch przyjaciół, którzy zaprzyjaźnili się od samego początku. Połączyła ich pasja do gier, cyberprzestrzeni i muzyki. Bohaterowie przenoszą Nas w świat amerykańskiej szkoły, każdy przecież oglądał film i ma wyobrażenie jak wygląda szkolna stołówka podzielona na sektory: sportowcy, mózgi, bogaci, biedni i odmieńcy. Sam i Hayden należeli do grupy "odmiennej" czyli należeli do ludzi wyśmiewanych i uważanych za co najmniej dziwolągów prawie na każdym kroku szkole trio bydlaków z bratem Haydena na czele dawało im popalić. Szala goryczy przelała się kiedy przyjaciele wybrali się na imprezę jeden poszedł bo chciał drugi bo musiał  do jeden z koleżanek. Oczywiście zabawa skończyła się w mgnieniu oka, kiedy na horyzoncie pojawili się "bydlaki z trio" i nie omieszkali po raz setny poniżyć Sama i Haydena na oczach wszystkich  znajomych. Po tych upokorzeniach Hayden wybiera drogę śmierci a Sam pozostawiony sam w swoim świecie  postanawia dowiedzieć się prawdy o przyjacielu. W poszukiwaniu namiastki zrozumienia pomaga mu spotkana przez przypadek Astrid. Dziewczyna o wyglądzie emo od razu przypada do gustu Samowi. Idąc ścieżką muzyczną, którą pozostawił mu Hayden tak naprawdę dowiaduję się że nie znał swojego przyjaciela na tyle ile uważał. Masa sprzeczności pozwala Samowi stwierdzić, że więcej go dzieliło niż łączyło z przyjacielem. Poprzez poznanie Astrid i jej znajomych Sam chciałby pozbyć się poczucia winy ale czy tak się stanie ?? Okazuję się, że każda nowo spotkana osoba jest wspólnym łańcuchem, który doprowadził do tak smutnego zakończenia życia Haydena. 

Książka o tęsknocie, poczuciu winy i złości, która wynika z braku akceptacji w środowisku szkolnym.
O tym jak psychicznie poradzić sobie po śmierci bliskiej osoby czy  też o pierwszej miłości, która może mieć słodko-gorzki smak. Jak traktowani się ludzie którzy odbiegają od określonej normy społecznej i o dorastaniu w domu w którym rządzi pieniądz i maniera, która ma pokazać jacy jesteśmy idealni w oczach wszystkich choćby ceną tego miała by być śmierć nastolatka.

Sięgając po lekturę nie wiedziałam czego się spodziewać, ponieważ opinie są różne od : rewelacyjna, dobra po "taka sobie". Moja ocena obiektywnie kreuje się pomiędzy dobra a mogła by być lepsza. Wszystko jest na swoim miejscu: śmierć-  szukanie odpowiedzi - pogodzenie się ze stratą ale brak jakiegoś ruchu,dynamiki , akcji wszystko jest takie prostolinijne i przewidywalne. Moje odczucie to jakoby autorka miała pomysł ale coś poszło nie tak sama nie wiem jak to określić, może to przez te ciągłe przywoływania do "tego jak by postąpił Hayden" ( nie wiem ).  Jeżeli chodzi o druk sam w sobie jest dobry, ponieważ dobrze się czyta nie ma upchania jak najwięcej liter na stronie aby wymęczyć oczy czytelnika. 4 komentarze:

 1. Hmm sam temat jest dość trudny, więc może przymknęłabym oko na pewne mankamenty tej książki. Jeśli będę miała okazję to pewnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak temat jest trudny i jest dobrze opisany ... ale brak jak dla takiej dynamiki akcji .

   Usuń
 2. Niestety w naszych czasach jest coraz więcej samobójstw i to często bardzo młodych ludzi, bo niestety, ale ludzie są okrutniejsi i dążą do celu po trupach, nie ma litości dla innych...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że tu zaglądacie i zostawiacie komentarze :)

Copyright © 2014 Książkowa czarno_biała em , Blogger