Ewa Ornacka oraz Karolina Szymczak- Majchrzak - Pajęczyna Strachu

Zobacz, jak może wyglądać piekło... nie wiem sama od czego zacząć ponieważ dwie autorki stworzyły tak prawdziwą i dająca do myślenia książkę. Może na początek dla zobrazowania tematu troszkę statystyk " Zgodnie z danymi statystycznymi na temat przestępczości handlu ludźmi opracowanymi w Wydziale do walki z Handlem Ludźmi w Biurze Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji w Warszawie, w ramach postępowań prowadzonych przez Policję w okresie od 2011 do 2014 roku stwierdzono 750 przypadków handlu ludźmi. Łączna liczba podejrzanych wyniosła 70 osób, a łączna liczba pokrzywdzonych – 375 osób. " takie to dane znajdziecie na stronie Komendy Głównej Policji.


Dwie autorki jedna książka. Ewa Ornacka dziennikarka ze Szczecina, gdzie na przełomie lat 80. i 90. rodziła się polska mafia. Opisywała je na łamach "Wprost" czy " Newsweeka" oraz Karolina Szymczak - Majchrzak  warszawianka. Z wykształcenia reżyser teatralny, z wyboru scenarzystka, współautorka adaptacji serialu kryminalnego "Krew z krwi". Na wstępie autorki dają już do zrozumienia czytelnikowi, iż książka nie powstała by gdyby nie dramat młodej dziewczyny ze Szczecina, która trzasnęła drzwiami po kłótni z matką. Jej schronienie to  dom prostytutki, która wynajmuje ją do opieki nad dzieckiem. Bita i odurzona narkotykami Paulina B. ps. Inez trafia do domu publicznego w Niemczech. To mały wstęp od autorek o tym, iż dalsza treść książki to fikcja w której treść wplątane są autentyczne zeznania Pauliny B.

Berlin na ulicach ciągnący się tłok codziennych spraw a w nich Ewa i Beata dwie koleżanki, które pracują dorywczo a to w barze a to sprzątają mieszkania. Dzień w którym wybrały się do pracy, która miała polegać tylko na szybkim sprzątaniu domu Franka Goldberga przerodził się w dramat oby postaci przez przypadek są świadkami morderstwa Franka. Beata zostaje brutalnie pobita przez gangsterów a Ewa schowana pod łóżkiem odliczała w duchu czas aby bandyci wyszli z domu. Oczywiście wyszli z Beatą przerzuconą przez ramię dziewczyna trafia do domu publicznego w Niemczech i tam przechodzi swój życiowy  horror. Ewa wychodząc w domu w którym popełniono zbrodnię zabiera przez przypadek torbę wypchaną mafijną kasą, która sprawi jej więcej problemów gdyż ludzie, którzy ją zostawili będą chcieli ją odzyskać po przysłowiowych trupach.

W życiu nie czytałam książki, której fabuła jest tak przewidywalna ale nie o to chodzi nie chodzi o tą przewidywalność ale o przekaz treści, która stworzyły autorki a czytający ma wrażenie jakby siedział i oglądał dobry serial kryminalny z B. Lindą w roli głównej. Cała oprawa powstania BAZY czyli ekipy policjantów którzy mają za zadanie rozgryźć bandę zwyrodnialców, którzy trudnią się handlem ludźmi. Na czele BAZY stoi Wentyl szef komórki dla mnie postać mistrzowska bez ogródek przeklina i jest tak realistyczny że bardziej już nie mógł być:)

Wiecie co było dla mnie najgorsze kiedy czytałam to, że kobieta potrafi być gorsza w pewnych sytuacjach niż mężczyzna. Obraz kobiety, która kiedyś sama była gwałcona i zmuszana do prostytucji, która zyskała miano "burdel mamy"  sama robi to teraz niewinnym dziewczyną jest okropne. Opisy tego co przechodzą kobiety nie przepraszam nie kobiety to jeszcze dzieci lub nastolatki jest wzburzające. Ta kobieta lub nastolatka, która sięgnie po tą lekturę już nigdy nie zostawi coli ani drinka na barze a na każdego faceta który wygląda jak wyciągnięty jak z żurnala  i ma niebiańskie oczy będzie omijać szerokim łukiem. Dwa zamienione zdania z fajnym kolesiem mogą zamienić nasze życie w koszmar a nawet nie zdajemy sobie sprawy z kim rozmawiamy. Nie osadzam, że każdy taki jest ale naprawdę przesłanie książki jest proste nie ufaj każdej napotkanej osobie. Statystki nie kłamią kobiety wychodzą z domu i już nigdy nie wracają a dzięki tej książce ja już wiem co się z nimi prawdopodobnie dzieje są dwa warianty życie w koszmarze albo śmierć...A ofiara już nigdy nie będzie sobą ,,,,,

Jeżeli macie chęć przeczytać kawałek dobrej książki, która może nie powala zakręconą fabułą ale ma za to coś bardziej cennego coś takiego jak przesłanie to możecie sięgnąć po tą lekturę i zobaczyć jaki dramat przechodzi kobieta złapana już w szpony mafii i jak ucieka kobieta przed szponami mafii. Tego nie da się opisać to trzeba przeczytać.

PS muszę to dopisać Pajęczyna strachu - to nie tylko tytuł książki to znak bohatera, którego boją się nie tylko ofiary ale także - jeden policjant .... ten znak pajęczyna nie jednego bohatera przyprawił o zadyszkę przepony ....


12 komentarzy:

 1. Świetna recenzja:) to prawda masa kobiet jest porywana przez mafię i wykorzystywana, my szarzy obywatele nawet nie wiemy co się dzieje w dużych miastach, w metropoliach, ile dziewczyn z małych miast lub wsi marzy o poznaniu przysłowiowego "Doriana" i spełnić swój sen, a może amerykański sen, wszczelić się w moment i trafić w dobrobyt, opływać w luksusie i doskonałościach a ląduje w piwnicach lub domach które odwiedzają ludzie dobrze postawieni, którzy wypuszczają swój zwierzęcy instynkt ze złotej klatki tylko po to by dać ujście swoim pragnieniom lub demonom które gnębią ich psychikę.
  Reasumując jest takich przypadków pełno a o połowie z nich się nie mówi:)
  Pozdrawiam i czekam na kolejną recenzję.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak własnie jest o tym się nie mówi. Kobiety znikają i ślad po nich ginie a ktoś się pastwi nad nimi.. to jest straszne - straszne jest, że młodzi ludzie są uświadamiani czym jest pigułka gwałtu a mają to w nosie albo to lekceważą i idą na jedną noc z kimś i nie wracają...

   Usuń
 2. Wydaje mi się, że to dobrze, iż takie książki powstają. Niektóre czytelniczki może zastanowią się dwa razy nad tym, zanim popełnią błąd, który może je wiele kosztować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet nie wiedziałam, że książka ta jest aż tak prawdziwa kiedy każda minuta i każdy znak jest ważny aby pomóc zaginionej:)

   Usuń
 3. Muszę koniecznie poznać tę książkę. Fabuła szalenie mnie zaintrygowała, a Twoja recenzja tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że naprawdę warto.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak będziesz miała okazję to zapoznaj się z tą książka a zobaczysz tą gorszą część rzeczywistości ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś ta książka mnie nie kręci....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak będziesz miała kiedyś chęć to warto po nią sięgnąć :)

   Usuń
 6. Fabuła intryguje i zachęca, bardzo chętnie do niej sięgnę, to mój klimat :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chętnie przeczytam i wiem, że ta książka pozostawi ślad.
  http://books-world-come-in.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że tu zaglądacie i zostawiacie komentarze :)

Copyright © 2014 Książkowa czarno_biała em , Blogger