Philippe Ségur - Poetyka podrzynacza gardeł

zdjęcie czarno_biała em


Wszystko kiedyś się skończy. Wyobraźnia ludzka to osobny byt, który żyje swoim życiem. Codziennie spotykamy potencjalnych wrogów, wobec tego czy wyobraźnia może stać się wrogiem numer jeden?

Nils Immarskjöld Dugay ma trzydzieści trzy lata. Jak na tak młody wiek jest już profesorem i nauczycielem dydaktycznym w Tuluzinie. Nils to znaczy Nid, bo tak go wszyscy nazywają posiada wrodzoną zdolność do pisania. Mitologia nordycka, to jego pasja oraz fascynacja. Tak wielka pasja doprowadza do niepokojącego zatarcia się rzeczywistości z legendami mitycznymi. Nagle w życiu Nida pojawia się Yagudin mityczny podrzynacz gardeł. Co łączy Nida i Yagudina? 

Nid jak już wspomniałam jest profesorem, którego kariera jest w fazie rozwoju. Od gimnazjum zasłużył na to, aby przenieść go klasę wyżej nasz bohater okazał się iście inteligentnym chłopcem. Szczęście mu sprzyja w wieku dwudziestu dziewięciu lat jest doktorem prawa, który rok później obejmuje etat nauczyciela akademickiego. Konferencje, zaproszenia do nadzorowania prac naukowych cały blichtr prawniczy go jednak nie cieszy. Cieszy go pisanie oraz zamkniętych schemat, w którym żyje. Praca, dom, żona oraz dwie córki to jego krąg codziennych zmagań. Postać Nida jest dla mnie wykreowana na typ bohatera dużo o nim wiesz, ale jest w nim coś dziwnego i niepokojącego. Autor skupił całą uwagę na głównym bohaterze, wobec tego nie miała okazji do bliższego poznania otaczających go ludzi. Brak ekspresji i poruszenia w tej książce momentami nudzi. Czytelnik, który liczy na krwawe mordy dostanie minimalną dawkę gęsiej skórki. Philippe Ségur stworzył powieść psychologiczną z mitycznym zabójcą. Nie ukrywam autor wyprowadził mnie w pole, żeby było ciekawiej do samego końca nie wiedziałam kim tak naprawdę jest Yagudin.

Akcja książki dzieje się w dwóch światach. Z jednej strony mamy życie naszych realnych bohaterów, a z drugiej strony mamy przedstawioną historię Sigurstena władcy Gullveigu, któremu Yagudin zabija żonę oraz syna. Ogromnie bałam się połączenia mitologii i świata realnego. Idealne połączenie dwóch różnych światów z jednym wspólnym bohaterem Yagudinem. W tej kwestii autor spisał się fenomenalnie. 

"Poetyka podrzynacza gardeł" to książka, która wymaga od czytelnika wytrwałości, aby ją dokończyć, ponieważ odpowiedzią na całą historię jest zakończenie, które całkowicie zmienia postać rzeczy. Moje emocje jeżeli chodzi o tę książkę są niespójne. Z jednej strony tajemnicza, chociaż dziwna historia, ale kiedy przeczyta się zakończenie ta cała historia staje się do przyjęcia. Zakończenie wiele wyjaśnia, ale z drugiej strony nie ratuje to w moich oczach całości książki.

Wyobraźnia potrafi wiele. Nie ignorujmy własnego umysłu, bo on może stać się naszym najgorszym wrogiem !24 komentarze:

 1. Bardzo podoba mi sie Twoja recenzja.
  Co do samej książki to nie jestem pewna,czy spodobałoby mi się połączenie świata realnego z mitologia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojj dziękuję :)

   Tez się tego obawiałam , ale akurat w tej książce autor naprawdę się postarał, aby obie płaszczyzny ze sobą współgrały:)

   Usuń
 2. Widzę, że ta książka to chyba niezłe wyzwanie. A ja takie właśnie lubię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak ta książka to wyzwanie, ale jak już ją skończysz czujesz całkiem coś innego w jej przekazie:)

   Usuń
 3. Książka wydaje się kryć więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. Dla mnie fantastyczna recenzja, zwracasz uwagę na wiele elementów i świetnie argumentujesz.

  Detale: tą książkę/ tę książkę
  Przecinki.
  Praca nad krótszymi zdaniami. "Wyobraźnia potrafi wiele,(tu kropka) wobec tego po tej lekturze mogę śmiało napisać, że (do tego momentu wykreślamy) (Z dużej Nie..)nie ignorujmy własnego umysłu, bo on może stać się naszym najgorszym wrogiem.(i dodajemy wykrzyknik)" Większy przekaz i ekspresja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pierwszy rzut oka to fajna dziwna historia, ale prawda jest daleka od tego, co założyłam na początku. Dziękuję za miłe słowa :) Poprawki wprowadzę.

   Usuń
 4. Jakiż oryginalny tytuł! Boję się jednak, że nie starczyłoby mi do tej książki cierpliwości. Więc chyba póki co odpuszczę sobie tę publikację.
  Pozdrawiam! Świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tak tytuł bardzo ciekawy. Wytrwałość to klucz do tego, aby dokończyć książkę :)

   Usuń
 5. Zaintrygowała mnie ta książka. Bardzo dobra recenzja, z której wynika,że musze ją mieć.
  A mam takie pytanie bo ta książka jest dla dorosłych czy bradziej młodzieżówka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim odczuciu dla dorosłych :) Dziękuję :)

   Usuń
 6. Ostatnio brak u mnie cierpliwości i jakoś szybko się zniechęcam, dlatego obawiam się, że nie dam rady przebrnąć przez powyższą książkę, ale zastanowię się nad nią jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może poczekaj,aż nadejdzie "cierpliwy czas".

   Usuń
 7. Bardzo dobra recenzja a końcowe hasło najlepsze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starałam się :) Po poprawce to ostatnie zdanie ma moc !

   Usuń
 8. bardzo spodobała mi się Twoja recenzja i z chęcią zapoznam się z tą lekturą.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie, czekam na twoją opinię :)

   Usuń
 9. Nigdy nie słyszałam nic o tej książce i na pierwszy rzut oka, czytając opis, wydawała mi się skomplikowana, ale tak fantastycznie to opisałaś, że nie mam pytań! :))
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiesz, bo ta książka jest skomplikowana :) Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapowiada się bardzo interesująco. O ile styl jest przystępny, to fabuła brzmi dla mnie naprawdę ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tytuł strasznie mnie zaintrygował, ma w sobie coś naprawdę przyciągającego, jednak nie wiem, czy sama treść również by mnie tak zachwyciła :/
  Buziaki, Lunatyczka

  OdpowiedzUsuń
 13. Też miałabym obawy przed połączeniem mitów z realnym światem, ale cieszę się, że wszystko w tym temacie gra. Przeczytam z chęcią. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię tajemnicze i dziwne książki, a tym bardziej gdy są wątki mityczne. Z chęcią się rozejrzę za tą pozycją. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Hipnotyczny tytuł. Już on sam skłania mnie do tego, żeby sięgnąć po tę powieść. A tu jeszcze mitologia nordycka! Szczyt szczęścia. Zapisuję tytuł i autora:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że tu zaglądacie i zostawiacie komentarze :)

Copyright © 2014 Książkowa czarno_biała em , Blogger