Rafał Wałęka - dEfekt Lucyfera


zdjęcie czarno_biała em


Mieszkamy na jednym osiedlu od lat. Znam go nie od dziś. Sąsiad, kto przypuszcza, że ten miły człowiek, to diabeł wcielony. Czy sąsiad, to tylko zwykły robotnik? Wyobraźnia jedno słowo. Osobiście traktuje ją jako osobny byt, który napędza mnie do działania. Bywa, że głaska moja próżność. Czasami bywa niesforna... Ona ciągle miesza mi w głowie. Nienawidzę jej za to…


Tymon Dantej w przeciwieństwie do normalnych ludzi ma w sobie coś. Drugie ja. Dwie osobowości i jedno ciało. Tymon Dantej oraz Adam Wrona. Walczą o władzę nad ciałem. Z drugiej strony na ulicach czyha psychopata, który ma zamiłowanie do delektowania się ludzkim ciałem. Obaj pragną dorwać smakosza. Czy pościg okaże się skuteczny? A może efekt okaże się defektem? 


 Kto tu jest Panem? Bezsilny osobnik z brakiem odwagi. Myślący o samobójstwie samotnik z traumatycznymi przeżyciami. To Tymon Dantej. Druga odsłona osobowości to przeciwieństwo pierwszego. Adam Wrona wulgarny, towarzyski z pociągiem alkoholowym. Porywcza natura z wyostrzonym zmysłem obserwacji. Wybrany zestaw bohaterów przykuwa uwagę. Tymon irytująca i denerwująca postać. Moją uwagę przykuł Adam. Chaotyczna postać z czarnym humorem. Czytałam i czekałam na nadejście mojego bohatera. Autor, jakby oszczędził miejsca pozostałym uczestnikom powieści. Opisuje wyrwane fragmenty, lecz nie oddaje wszystkiego. Skrycie chowa ich za rogiem. "Ciąg dalszy nastąpi" czuję, że powstanie kontynuacja z pozostałym bohaterami... Uznaję, to za celowy zabieg!

dEfekt Lucyfera miesza w głowie. Weszłam w świat dwóch osobowości. Umysł lawirował, a  logika ocierała się o mroczne zakamarki.  Zwariowany świat określę mianem-jedna scena i dwóch aktorów. Zwariowany, zagmatwany, krwawy i brutalny obraz. Wszystkie smaki cierpienia psychicznego i fizycznego, to zestaw zafundowany przez autora. Do ciężkości tematu dodano lekki humor. Moje zmysły działały na podwójnych obrotach. 

Powieść jest nietypowa. Namacalny aspekt psychologiczny powieści powoduje stan, tańczących myśli. Głębsze przemyślenia autora powodują, zagęszczenie atmosfery. Ta powieść jest szalona. Szaleństwo słowa opisane jest w krótkich zdaniach. W zdaniach, w których fikcja i realizm idealnie ze sobą balansują. Autor stworzył nietuzinkową fabułę, w której brak zbędnych frazesów. 

Polecam osobom, które lubią różnorodność. Osobom, które lubią zagłębić swoje myśli w psychice drugiego człowieka. 

    Za możliwość przeczytania dziękuję autorowi.


16 komentarzy:

 1. Ujęłaś mnie zdaniem "Umysł lawirował, a logika ocierała się o mroczne zakamarki". Lubię taki miszmasz więc czuję, że odnalazłabym się w tej lekturze :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam. Thriller zmieszany z kryminałem na dokładkę z bohaterem wariatem:) Zestaw idealny. :)

   Usuń
 2. Nietypowa powieść, mogłabym sprawdzić czy się w niej odnajdę;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja lubię prostotę, dlatego obawiam się, że mogę nie odnaleźć się w tej jakże nietypowej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się ciekawie :) myślę, że by mi się mogła spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy opis. Lubię nietypowe książki, więc po tą bardzo chętnie sięgnę. ;)
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Jak będziesz miała okazję, to przeczytaj :)

   Usuń
 6. Zdanie: ''Umysł lawirował, a logika ocierała się o mroczne zakamarki.'' przekonuje mnie całkowicie. :D
  Przeczytam, dlaczego by nie?
  Buziaki,
  StormWind z bloga cudowneksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednak moja zwariowana wyobraźnia potrafi złożyć zdanie, które Cie przekonuje. Dobrze! Czytaj i spróbuj na koniec tej historii złożyć swoje zakończenie. Ja już swoją teorię ma:P - szaloną :)

   Usuń
 7. Na taką książkę muszę mieć odpowiedni nastrój, to pewne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dwie osobowości w jednym ciele? To coś dla mnie! Koniecznie muszę przeczytać tę książkę.
  Buziaki, Lunatyczka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli uważasz, że dwie osobowości, to coś dla Ciebie to POLECAM! Pozdrawiam :)

   Usuń

Dziękuję, że tu zaglądacie i zostawiacie komentarze :)

Copyright © 2014 Książkowa czarno_biała em , Blogger