Spotlight- Zdrada - Kryzys w Kościele katolickim

zdjęcie czarno_biała em

                                
                                                "Tato, nie kłamałem, daję słowo"Przeczytałam i nie mogę przestać myśleć. Myśli lawirują, namnażają się i denerwują. Dać upust emocjom, po tej lekturze? Ciężko jest to zrobić. Ufasz dziecku, bo jak nie ufać! 

Pełni determinacji  dziennikarze z zespołu reporterskiego SPOTLIGHT pracującego dla "Boston Globe"pokazali, jak działa głęboko osadzony mechanizm, mechanizm działający za murami Kościoła. Uparci i dążący do celu pokazali, co to cierpienie i udręka dla molestowanego dziecka. Pokazali, jak tuszowane są występki księży...


Siedem, dziesięć, jedenaście tyle lat mają ofiary. Wybierani z najbiedniejszych rodzin. Nieświadomi swojej seksualności padali ofiarami księży. Molestowani miesiącami, a nawet latami trwali w emocjonalnej pułapce. Okraszeni wstydem oraz poczuciem winy milczeli. Psychologiczny obraz dzieci przeraża. Wybaczcie, ale oni są martwi za życia! Matt Carroll, Kevin Cullen, Thomas Farragher, Stephen Kurkjian, Michael Paulson, Sacha Pfeiffer, Michael Rezendes, Walter V. Robinson. Oni  znaleźli w sobie siłę, aby opowiedzieć, o tym, co ich spotkało. Szczegółowo opisują zdarzenia z dzieciństwa...

"Zdrada" głęboko uświadamia, jak działa cała "obróbka" tuszowania spraw o nadużycia seksualne. Bezczelność, arogancja i na dokładkę świadomość kardynała, że ksiądz ma skłonności do obcowania z dziećmi, to epizod nie do przyjęcia. Przenoszeni do innych parafii, wysyłani na leczenie i przywracani do posługi kapłańskiej. To jest szokujące, to jest prawdziwe.

Wydana książka nie skanduje hasła:" odwróć się od wiary" ona szokuje otwartością na temat księży. Manipulacja, wypłacanie odszkodowań i umowy o poufności. Skuteczne wyciszanie ofiar, to mechanizm działający na pełnych obrotach. Reporterzy pokazali skalę problemu, ale nie dolewają oliwy do ognia, aby każdy opuścił mury Kościoła. Brak połączenia tematu wiary, a  tematu księży dało mi wiele podczas czytania. Brak synchronizacji dwóch tematów uświadamia, że księża, to zwykli ludzie. Prości śmiertelnicy chowani pod parasolem bezpieczeństwa.

Skandal goni skandal, a molestowanych dzieci przybywa. Statystki i raporty nie kłamią. SPOTLIGHT pokazali, jak działa pomoc dla rodzin. Ona nie działa! Policja odpuszcza, a nieświadomość doprowadza do moralnego upadku nie tylko ofiary, upadamy my, jako społeczeństwo. Respekt władz wobec Kościoła obrazuje jedno, w razie przyjęcia zgłoszenia o molestowaniu nie robiono nic... To wydarzyło się w przeszłości, a jak klaruje się przyszłość? Czas pokaże, a ja mam nadzieję, że oprawcy zostaną skazani, a ofiary zaznają spokoju...

Książka warta uwagi. Ciężki temat, bulwersujący, obrzydzający i dający całą gamę emocji. Przeczytajcie, ze względu na odwagę ofiar, że zechcieli opowiedzieć, podzielić się przeżyciami. Polecam!
Dorota dziękuję za wypożyczenie książki.
24 komentarze:

 1. Dużym plusem jest właśnie fakt, że ograniczono się do faktów, co z resztą było dużo bardziej wymowne niż gdyby po każdym rozdziale był komentarz przekonujący czytelnika, że należy jak najszybciej opuścić szeregi Kościoła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam już film i zrobił na mnie duże wrażenie - przede wszystkim zakłamanie Kościoła jako instytucji w kwestii molestowania jest karygodne. Książkę już mam - czeka na spokojny weekend, bo zapewne nie jest to łatwa lektura.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film również oglądałam zaraz, po przeczytaniu książki. Książka lepsza od filmu.

   Usuń
 3. dobre , z chęcią przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i informacje zawarte w tej książce wstrząsają!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Książka wywołuje wiele emocji, a dane w niej zawarte są prawdziwe i tak, jak piszesz one wstrząsają.

   Usuń
 5. zainteresowałam się nią :)
  Zapraszam do mnie na konkurs :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytaj i czytaj, a później podziel się swoją opinią.

   Usuń
 6. Koniecznie muszę przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto, więc jak będziesz miała możliwość, to zabieraj się za książkę!

   Usuń
 7. Właśnie czytam. Bulwersująca lektura, po której mam mdłości...

  OdpowiedzUsuń
 8. Musze koniecznie złapać ją w bibliotece. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Ci z czystym sumieniem. Książka robi wrażenie.

   Usuń
 9. Temat jest bardzo trudny i ciężki, ale przez to także kuszący. Z chęcią przeczytam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam i nie żałuję. Jest warta uwagi.

   Usuń
  2. Oj to nie książka dla mnie.

   Usuń
  3. Nie jest to książka dla każdego czytelnika. :)

   Usuń
 10. Temat trudny i wymagający dłuższej dyskusji. Występki księży są zamiatane pod dywan już od wieków, ale dopiero od niedawna mówi się o nich wprost. To, że księża mają kobiety to jest pół biedy. Najgorzej, gdy biorą się za dzieci. To już jest obrzydliwe i podłe.
  Po książkę sięgnę na pewno. Ogromny plus za skupienie wyłącznie na faktach i nie szukaniu dodatkowej sensacji w temacie, który i tak jest już wystarczająco ciężki.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak byś przeczytała to obrzydliwe i podłe zamienia się w coś gorszego. A fakt, że później dzieci są winne nie pojmuję tego...

   Usuń
 11. film był wstrząsający, chętnie sięgnę również po książkę, jak tylko znajdę czas. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przeczytaniu książki, obejrzałam film i książka rewelacyjne oddaje trudność tematu.

   Usuń

Dziękuję, że tu zaglądacie i zostawiacie komentarze :)

Copyright © 2014 Książkowa czarno_biała em , Blogger