Tillie Cole - Raze


Zdrada to przyjemność. Słodka przyjemność, którą delektuje się jedna strona. Drugiej stronie pozostaje tylko ból i zemsta. Zemsta uczy cierpliwości, uczy mądrości i pokazuje, iż pewne życiowe kroki trzeba postawić w odpowiednim tempie. Chcesz poznać pierwsze kroki, które wykonał, Raze? Zapewniam, będą one bolesnym doświadczeniem.


Wychowany bez emocji. Nauczony gniewu, zabijania i walki o przeżycie! Szkolony na żywą maszynę do zabijania. Raze zostaje pozbawiony wspomnień, lecz gdzieś w podświadomości czuje potrzebę zemsty. Czuje ją do człowieka, który go zdradził...

Przez lata słyszał tylko jedno. Trzask łamanych kości. Przez lata czuł tylko jedno. Smród krwi i latryny. Przez lata widział tylko jedno. Kraty i ciemne korytarze. Stał się wojownikiem, który w podświadomości ma tylko jedną rzecz, zemsta na człowieku, który zdradził... To, Raze.

Przez lata słyszała tylko jedno. Pokaż posłuszeństwo. Przez lata czuła tylko jedno. Poniżenie i strach, który był jej najlepszym przyjacielem. Przez lata widziała tylko jedno. Ślepe uczucie, które zagwarantowało jej uścisk w płucach i związane gardło, gdy miała powiedzieć, nie... To, Kisa.

Brak empatii. Oni nie należą do szablonowej grupy postaci. Oni należą do grupy, którą nawiązuje do inności, brutalności i  skłonności do prześladowań. Wygłodniałym wzrokiem śledziłam porywcze zachowania, szaleńcze porywy zazdrości oraz usatysfakcjonowany wyraz twarzy, gdy łzy bólu pojawiały się w oczach Kisy... Pierwszy raz doznałam niechcianego odczucia, odczucia odrazy do zachowań bohaterów. Potrzebowałam tego! Potrzebowałam czarnych emocji, które otaczają ich kreację. Tillie Cole pokazała, że można zrobić coś innego. Można nasączyć postacie odpowiednią dawką wściekłości, bólu i gniewu. 

Otoczenie. Przeniosłam się w ciemne ulice. Autorka stworzyła oprawę, w której brakuje słodkich umizgów i lukrowego otoczenia. W tym dziedziczonym rosyjskim podziemiu panuje sprawnie działająca organizacja. Autorka pewną ręką stworzyła obraz, w którym każdy krok ma swoje konsekwencje. Szorstki ton autorki w zupełności odzwierciedla daleko tkwiącą ideę, która trzyma w garści działaczy tej machiny.

Wiedziałam.  Zaczynając przygodę z Raze czułam, że pod ciemną, intymną warstwą zdarzeń, kryje się przewidywalność. Autorka mocno akcentuje i nakreśla całokształt stworzonej fabuły, lecz nie ustrzegła się głęboko poznanych schematów. Wzburzona. Autorka wzburzyła moje emocje, które wyraźnie współgrały z uformowanym szablonem. Kolejny raz zostałam uświadomiona, że przewidywalność, nie odbiera przyjemności czytania...

Uderza. Intryguje. Nie szczędzi intensywności. Tillie Cole ostrym, surowym i wyrazistym słowem pokazuje, że jej powieść uderza w inne tony. Uderza w tony wrogości, braterskiej nienawiści i daleko skrywanych uczuć. 

Tillie Cole
Raze
Wydawnictwo Filia
Poznań 2016
eISBN: 978-83-8075-177-4


15 komentarzy:

 1. czyli przeczytalabym skuszona! zalatwiona! bach. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czuje się zaintrygowana, choć stosunkowo rzadko sięgam po takie pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zazdroszczę! Tez chciałabym poznać tę historię!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się intrygująco. Do tej pory miałam nieco mieszane uczucia w związku z tą książką, ale teraz chciałabym ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mroczniasto :D nie będę raczej czytać, ale fajnie, że ci podeszła :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka mogłaby być całkiem ciekawa, ale chyba raczej nie dla mnie takie pozycje. Jednak opisałaś tą lekturę bardzo fajnie i zachęcająco. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna recenzja ;) Na książkę mam ochotę ;)
  Zapraszam na mój fanpage: https://www.facebook.com/justboooks

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja jeszcze nie czytałam, ale wiem, że niebawem nadrobię te zaległości, bo ksiązka mnie intryguje od dawna :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chciałabym przeczytać tę książkę, ale troszkę się obawiam, że jak na mnie jest ona zbyt brutalna :/

  OdpowiedzUsuń
 10. Podpisuję się pod tym, co jest przewidywalna, ale to w niczym tu nie przeszkadza. Z przyjemnością i przejęciem wchodziłam w ten mroczny świat :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Oj, niestety ta książka, to całkowicie nie moje klimaty. ;/ I chyba nieco zbyt mocna jak dla mnie. ;/

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę przeczytać! Ta książka od premiery kusi mnie i kusi :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że tu zaglądacie i zostawiacie komentarze :)

Copyright © 2014 Książkowa czarno_biała em , Blogger