Agnieszka Janiszewska-Aleja starych topoli. Zapowiedź.


Kolejna dwutomowa powieść Agnieszki Janiszewskiej, podobnie jak poprzednia (Szepty i tajemnice) zaprasza czytelnika do ziemiańskiego dworku, do mieszczańskich kamienic Warszawy, a także do Paryża, w którym dobiega właśnie końca szalona belle époque. Namalowany z pietyzmem obraz ówczesnych obyczajów uzupełniają dogłębne portrety psychologiczne poszczególnych bohaterów.Kilka słów 
Tom I
Kiedy osiemnastoletnia Ewa zostaje wydana za starszego o dwadzieścia lat owdowiałego małżonka swojej starszej siostry, nikt nie ma wątpliwości, że ten zaaprobowany przez jej okrutnego ojca związek nie przyniesie dziewczynie nic dobrego. Szwagier, ojciec trójki dzieci, niecieszący się wśród towarzystwa dobrą opinią, nie budzi w niej jednak odrazy, lecz jako przyszły mąż niesie nadzieję na wyczekiwaną przez lata poprawę losu dziecka niechcianego i odtrącanego przez własnych rodziców tylko dlatego, że nie urodziło się chłopcem. Zahukana i poniewierana ostatnia córka mecenasa Więckowskiego zostaje panią we dworze i jest uwielbiana przez męża, który – podobnie jak ona – pragnie pogrzebać przeszłość na cmentarzu i odciąć się od nielubianego teścia. Dwór wznoszący się od lat na końcu alei starych topoli kryje jednak stare tajemnice, które nie pozwalają zapomnieć o tym, co było.

Tom II

W drugim tomie jodłowskiej sagi na scenę wkracza młode pokolenie rodzin Celiowskich i Więckowskich. Najstarsza córka Andrzeja w dalszym ciągu prowadzi pamiętnik, a los rozpisuje swoją opowieść na wiele wzajemnie się uzupełniających wątków. Historia Klary i Gilberta, Huberta i Ewy, a także Maryli, Adeli, Andrzeja i Joanny udowadnia, jak bardzo złożony może okazać się dramat, gdy na scenie życia występują tak skomplikowani aktorzy oraz snujące się pomiędzy nimi tajemnice. Kim jest człowiek skrywający się pod enigmatycznie brzmiącym nazwiskiem Chambroux? Jak wiele jest gotów poświęcić ojciec rodziny w imię fałszywie pojmowanej dumy? Z jakiego powodu zmarła przed laty Maryla? Czy skrywane przez wiele lat urazy kiedykolwiek pozwolą na wybaczenie i powrót uczuć?

O autorce 

Agnieszka Janiszewska - ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim. Od urodzenia związana jest z Warszawą, chociaż obecnie mieszka w jednej z podwarszawskich miejscowości. Pracuje jako nauczyciel historii w liceum ogólnokształcącym. Jej pasją jest historia, toteż większość ulubionych lektur to monografie i biografie z tej dziedziny nauki. Nie ucieka jednak od beletrystyki, głównie powieści obyczajowych. Lubi podróże.

Z przyjemnością informuję, iż mój blog Książkowa czarno_biała em objął patronatem medialnym powieści Agnieszki Janiszewskiej. Premiera już 15 marca 2017 r. 

Jesteście zainteresowani tym tytułem? 


12 komentarzy:

 1. Serdecznie gratuluję patronatu :)
  Podziwiam, że też jeszcze masz siłę, żeby cokolwiek zdziałać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się bardzo ciekawie. Gratuluję patronatu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję patronatu!! Książki też brzmią całkiem nieźle
  Zostaję na dłużej i obserwuję ;)

  Pozdrawiam
  toreador-nottoread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję! Wow, jestem pod wrażeniem i zazdroszczę. Akurat ja takich książek nie czytam, ale no... Może kiedyś :D
  Pozdrawiam i zapraszam na Fuzję Recenzentów, gdzie pojawiła się nowa recenzja :) http://fuzja-recenzentow.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję patronatu! Zastanawiałam się już nad tą powieścią, ale odkładam jej lekturę na nieco późniejsze czasy. Czekam natomiast na recenzję. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi całkiem ciekawie, ale poczekam jeszcze na recenzję.
  I oczywiście gratuluję patronatu!

  OdpowiedzUsuń
 7. Serdecznie gratuluję patronatu, również brałam go pod uwagę :) mam nadzieję, że książki okażą się bardzo dobre i czekam na recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę mieć te książki. Uwielbiam taką tematykę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że tu zaglądacie i zostawiacie komentarze :)

Copyright © 2014 Książkowa czarno_biała em , Blogger