Agnieszka Janiszewska-Aleja starych topli-tom II


Zdecydowanym czytelniczym krokiem podążałam po kartach powieści. Śledząc losy bohaterów oraz poznając ich rodzinne relacje, oczekiwałam kontynuacji dobrej! Agnieszka Janiszewska z pełnym zaangażowaniem oddała w ręce czytelnika kontynuację Alei strych topoli. Kontynuację, która wychodzi z cienia części pierwszej.


Przejmują scenę, którą sami stworzyli. Młode pokolenie Celiowskich i Więckowskich zaczynają nowy etap w życiu. Podążają swoją ścieżką, w której dramatyczne losy z przeszłości otworzą drzwi do nowych tajemnic, rodzinnych potyczek oraz nieuchronnej śmierci. Klara w dalszym ciągu snuje swoją historię, która zapisana na kartach pamiętnika dopełnia ujmujący przebieg zdarzeń. Układają rodzinną historię, gdzie duma oraz wybaczenie staną na jednej scenie. Scenie tajemniczej śmierci z przeszłości...

Dała dowód. Bez obaw sięgnęłam po drugą część rodzinnej sagi. Gorzki uśmiech, łzy oraz roztargnienie okazały się idealnymi towarzyszami podczas lektury. Agnieszka Janiszewska dała dowód, że potrafi zabrać czytelnika w drogę uczuć, gdzie zawiłość akcji tylko napędza czytelnicze pragnienia.

Uchwyć wzrokiem. Ponownie daje możliwość doświadczenia ich wewnętrznej kreacji. Agnieszka Janiszewska ma dar do tworzenia postaci, których urozmaicona budowa pozwala na uchwycenie ich fikcyjnej metamorfozy. Wyraźnie zaznacza, że stare pokolenie odchodzi w cień młodych bohaterów, aczkolwiek wyjątkowe postacie, autorka pokaże zupełnie z innej strony! Stawiając na przebudowę bohaterów dokładnie i rzeczowo uchwyciła ich rozwój, który czytelnik może bezwarunkowo chłonąć. Największym atutem bohaterów jest rzeczywista i namacalna autentyczność zachowań będąca jednoznacznie dowodem na to, że każdy z osobna staje się kimś ważnym w tle toczącej się fabuły.

Poznaj prawdę. W umiejętny sposób podkładała karty, w których zawiłość danych sytuacji pozostawiła mnie w stanie wyczekiwania. Okrężną drogą pokazywała to, co chciałam zobaczyć! Zobaczyłam oraz poznałam prawdę, którą autorka we wnikliwym i emocjonalnym geście przekazuje za pomocą słów. Dozuje informacje, tonuje napięcie i naprowadza na ścieżkę prawdy, po czym z pełnej krasie obezwładnia emocjonalną szczerością, którą zachowała na zakończenie powieści.

Dynamika. Agnieszka Janiszewska sprawnie przekazuje losy bohaterów, które osadzone w pełnej życia fabule przenoszą myśli w dynamiczny obraz ludzkiej fałszywej natury. Pełna wewnętrznych dylematów oczekiwałam na chwilowy przestój w treści, tymczasem autorka starannie nie pomijając wątków z części pierwszej, zawiązała przebieg wydarzeń w spójną całość. Dawno! Nie czytałam powieści, która została napisana tak jak Aleja starych topoli. Dopracowany warsztat oraz obrazowość sytuacji ukazane przez autorkę tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest to powieść Wzruszająca. Mądra. Dopracowana.

Dwutomowa powieść Agnieszki Janiszewskiej to znakomite ujęcie rodzinnych wielopokoleniowych dramatów, które wywołają u czytelnika szereg rozmaitych emocji. Wnikliwa, pouczająca i wywołująca natchnienie przeczytania od deski do deski. Polecam.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

Przedpremierowo książki do nabycia w Empik.

Agnieszka Janiszewska
Aleja starych topoli
Tom II
Wydawnictwo Novae Res
Data premiery 2017-03-1515 komentarzy:

 1. Na chwilę obecną nie jestem zainteresowana tą książką, ale cieszę się, że Tobie przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach rozpoczęcie tej serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie sagi, więc ten tytuł mnie zainteresował.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że oba tomy wywarły na Tobie tak pozytywne wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie poznałam jeszcze tej serii, ale zapisuję ją sobie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przewaznie nie czytam takich książek. Ale w sumie tematyka akurat teraz trafia do mnie i chciałabym zaryzykować. Świetna recenzja :D
  Pozdrawiam!
  zapraszam na recenzję Ugly love polecam-goodbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyznam, że nie słyszałam wcześniej o tej serii, ale i jakoś mnie nie ciągnie do niej. ;/ Nie moje klimaty. ;/

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię taką wielopokoleniową perspektywę w książkach, całkiem możliwe, że sięgnę po tę serię. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam jak książka ma wielopokoleniową historię. Chętnie po nią sięgnę ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 10. Co prawda takie sagi rodzinne to zdecydowaanie nie moje klimaty, ale ta wydaje sę być ciekawa :) Będę mieć ją na uwadze :D
  Pozdrawiam (i zapraszam, oddaję wszystkie szczere komentarze ^^)
  Czytam, piszę, recenzuję, polecam

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę obowiązkowo mieć na uwadze tę sagę!
  Bardzo zachwalasz, a ja uwielbiam sagi rodzinne. I ten pamiętnik dodający uroku :)
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie ciągnie mnie do tej serii odkąd o niej usłyszałam :(

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja zanim zapoznałabym się z tym tomem, musiałabym przeczytać pierwszy. Ale, że nie mówię nie, to nie wykluczone, że z czasem się zapoznam z serią ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Raczej powinnam zacząć od pierwszego tomu i tak chyba zrobię. Dziękuję za przedstawienie mi tej książki, bo wcześniej nie miałam o niej pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
 15. Niesamowicie zachęcasz mnie tym sygnałem o dopracowanym warsztacie. O książce miałam już okazję pomyśleć, ale zostawiłam ją na późniejszy okres. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że tu zaglądacie i zostawiacie komentarze :)

Copyright © 2014 Książkowa czarno_biała em , Blogger